Committee Assignments

 

Standing Committee on Awards

Thelma Horn (2021), Chair, Miami University, Ohio

Deborah Young (2020), Kaiser Permanente Southern California

Patrick O’Connor (2020), University of Georgia

Michael Brown (2021), Auburn University
Linda Ransdell (2022), Northern Arizona University
Diane Wiese-Bjornstal (2022), University of Minnesota

 

 

Standing Committee on Membership

 

Ed Acevedo (2020), Chair, Virginia Commonwealth University

Allan Goldfarb (2020), University of North Carolina at Greensboro

John Bartholomew (2020), University of Texas at Austin

Mary Rudisill (2020), Auburn University

Peter Hastie (2020), Auburn University

Li Li (2021), Georgia Southern University

Donna Pastore (2021), The Ohio State University

Maureen M. Smith (2021), California State University, Sacramento

Jeffrey Woods (2021), University of Illinois, Urbana-Champaign

 

Standing Committee on Nomination and Election of Officers

 

Ron Zernicke (2020), Chair, University of Michigan

David Anderson (2020), San Francisco State University

Donetta Cothran (2020), Indiana University

Susan Bloomfield (2020), Texas A&M University
Deborah Riebe (2022), University of Rhode Island

 

Standing Committee on Documents of Governance

 

Bradley Cardinal (2020), Chair, Oregon State University

Stephen Roth (2020), University of Maryland

Monica A. F. Lounsbery (2021), California State University, Long Beach

 

Standing Committee on Memorials

 

Jacalyn Lund (2021), Chair, Georgia State University

Willam Farquhar (2022), University of Delaware

Steven Petruzzello (2021), University of Illinois at Urbana-Champaign

 

Doctoral Program Evaluation Committee

 

John Challis (2016-2020), Chair, Pennsylvania State University

Howard Zelaznik (2022), Purdue University

Kim Graber (2022), University of Illinois, Urbana-Champaign
Cesar Torres (2023), The College at Brockport, State University of New York
Duane Knudson (2023), Texas State University

Patricia Vertinsky (2019; Presidential advisory appointment), University of British Columbia

(International Fellow, Professor, Distinguished University Scholar, Specialization: Socio-Cultural Studies; History of Physical Culture Studies)

 

Historian

 

Mark Dyreson, Pennsylvania State University

 

National Physical Activity Plan Liaison

 

David Bassett, Jr., University of Tennessee

NAK@90 Committee (Presidential Committee)

 

Ron Zernicke, Chair, University of Michigan

Doug Casa, University of Connecticut

Kim Graber, University of Illinois, Urbana-Champaign
Kevin Guskiewicz, University of North Carolina-Chapel Hill
Mary Rudisill, Auburn University

 

Tom Templin, University of Michigan

Dan Weeks, University of Northern British Columbia

Maureen Weis, University of Minnesota-Twin Cities

Nancy Williams, Penn State University